Konfiguračný PC softvér
prípadová štúdia
Úvod
Veľká časť všetkých novo vyvíjaných elektronických modulov rôznych výrobcov je realizovaná na báze mikropočítačov. To umožňuje modifikovať ich funkčnosť zmenou niektorých parametrov, ktoré sa, na rozdiel od základného firmvéru týchto modulov, ukladajú do pamäte až dodatočne s využitím konfiguračného softvéru bežiaceho na personálnom počítači (PC) alebo na notebooku, handhelde...
Typickým príkladom takýchto modulov sú prevodníky meraných veličín. Viacero výrobcov ponúka moduly, ktoré umožňujú s využitím jednotného hardvéru modulov spracovávať vstupy z rôznych druhov senzorov a prevádzať ich na normalizované prúdové alebo napäťové výstupy napr. 0 - 10V, 0 – 20mA, 4 - 20mA. Funkcionalita takéhoto modulu sa mení podľa konfigurácie, ktorá sa uloží do pamäte modulu.
Obr. 1: Prevodník meraných veličín konfigurovaný s využitím konfiguračného softvéru sa uloží do pamäte modulu
Konfiguračné programy zvyčajne umožňujú
- nastavenie konkrétnej kombinácie parametrov modulu z množiny prípustných parametrov
- konfiguračný program zabezpečuje, aby bolo možné do výslednej konfigurácie uložiť len také hodnoty a také kombinácie parametrov, ktoré sú z hľadiská správnej funkčnosti parametrizovaného elektronického modulu prípustné
- uložiť nastavené parametre do súboru alebo databázy pre neskoršie použitie napr. pre ďalšie funkčne identické moduly
- download to znamená prenesenie konfigurácie z PC do parametrizovaného modulu za účelom nastavenia funkcionality modulu
- upload to znamená načítanie parametrov z modulu do PC za účelom archivácie konfigurácie
- tlač konfigurácie
- vytváranie log-súboru o priebehu parametrizácie
- monitorovanie činnosti modulu
- zobrazovanie meraných veličín číselne, alebo graficky – jednoduchý monitoring
Firmvér modulu je často uložený vo FLASH pamäti. Pre download do tejto pamäti sú dodávané programy výrobcov pamäťových obvodov. Špeciálny programový modul pre download do FLASH pamäti je možné doplniť aj do konfigurátora a rozšíriť tak jeho využitie aj pri výrobe modulov.
O konfigurátoroch môžeme hovoriť aj v súvislosti s funkčne oveľa zložitejšími zariadeniami než sú spomenuté prevodníky meraných veličín. Priemyselné logické automaty (PLC) a operátorské terminály sú tiež realizované ako mikropočítačové systémy. Pre PLC sú využívané sofistikované programy pre tvorbu PLC programov, ktoré obsahujú textové metódy programovania (Instruction List, IL Structured Text, ST) aj grafické metódy programovania (SFC- Sequential Function Chart, LD- Ladder Diagram, LD, FBD-Function Block Diagram).
Pre operátorské terminály sa vytvárajú projekčné programy, ktoré umožňujú vytvárať projekty vizualizácie technologického procesu.
SAE-Automation, s.r.o. Nová Dubnica získala pri tvorbe konfiguračného softvéru pre rôznych zákazníkov značné skúsenosti.Vytvorili sme, prípadne sme sa podieľali na tvorbe nasledovných produktov:
SPSPlucG
Obr. 2.: Grafický terminál MT-120 konfigurovaný pomocou SPSPlusG |
Projekčný softvér pod DOS-om pre operátorské terminály, na ktorom sme
vytvorili nasledovné časti
|
RS-97
|
|
SPSPlusWin
|
SPSPlusWin – projekčný softvér pod Windows
|
UTM-95
Obr. 8.: UTM-95 s konfigurátorom a terminálovým programom |
|
OpcDbGateway – konfigurátor
Konfigurátor pre OpenModbus OPC server
I.S.Wizard for I.S pac
BMS-2 – konfigurátory
Konfigurátor pre OPC Server telecontrol
|