Distribuovaný vývoj software
outsourcingové služby
Dôvody pre:
- Najúspešnejšie spoločnosti sú zvyčajne tie, ktoré sa koncentrujú na úzky okruh činností, ktoré ovládajú vynikajúco a ostatné činnosti zabezpečujú externe.
- Ak nie je vývoj vašich výrobkov kontinuálny, nie je efektívne pre Vás zamestnávať vlastných programátorov. Vzhľadom na veľmi rýchly rozvoj softwarových technológii je už samotné zabezpečovanie nevyhnutného vývojového software s ktorým pracujú Vaši programátori finančne náročné.
- Vzhľadom na prevahu dopytu nad ponukou na globálnom softwarovom trhu pracovných síl je problematické udržať si najvýkonnejších programátorov, ktorí by u Vás možno neboli vždy naplno vyťažení.
Dôvody proti:
- Distribuovaný vývoj zvyčajne znamená vyššie nároky na komunikáciu a to časovo aj vecne – proti tejto nevýhode v súčasnosti výrazne pôsobí možnosť využívania Internetu. Táto nevýhoda sa dá dokonca premeniť na výhodu – nutnosť formulovať požiadavky písomne vedie k ich lepšiemu premysleniu a zároveň k zdokumentovaniu celého priebehu vývoja.
- Outsourcing vývoja jadra produktu najmä u software môže byť neprijateľný z hľadiska ochrany duševného vlastníctva firmy. Finálny softwarový produkt však zvyčajne obsahuje množstvo pomocných funkcii, ktoré rozširujú jeho funkcionalitu. Môže sa jednať napr. o rôzne filtre pre export a import do/z iných aplikácii, konektivitu na Internet, komunikáciu s výrobkami iných dodávateľov monitorovacích a riadiacich systémov. Tieto funkcie zvyčajne výrazne zvyšujú atraktivitu produktu a rozširujú možnosti jeho nasadenia. Naviac vzhľadom na štandardizáciu v informačných systémoch sa v mnohých prípadoch potreba ochrany duševného vlastníctva potláča do úzadia. Stále častejšie na svojich produktoch spolupracujú aj firmy, ktoré sú vlastne v konkurenčnom vzťahu. Problém s ochranou duševného vlastníctva nerieši zvyčajne ani využitie vlastných programátorov pretože problémy pri ich odchode z firmy nepredstavujú menšie riziko ako externý vývoj software.
Jednoznačné dôvody proti outsourcingu vo vývoji software vlastne neexistujú. Mnohé negatívne skúsenosti s distribuovaným vývojom vychádzajú z očakávania, že distribuovaný vývoj bude prebiehať rovnakým spôsobom ako vývoj vlastnými kapacitami. Projekty Open Source Software ako sú OS Linux a Apache web server môžu efektívne súťažiť s centralizovaným vývojom software. Softwarové technológie ako DCOM a XML smerujú k vývoju diskrétnych modulov s relatívne málo závislosťami medzi jednotlivými komponentmi, čo taktiež podporuje myšlienku distribuovaného vývoja.